Jesenná únava

Jesenná únava: 5 tipov ako ju prekonať

Týchto päť tipov mi veľmi pomáha prekonať malátnosť a pokles nálady, ktorú štandardne zažívam pri prechode z leta na jeseň. Všimol som si, že keď je menej slnka, viac prší a je zamračené, na mňa aj mojich klientov doľahne takzvaná jesenná únava.

Preto som sa snažil nájsť spôsob ako to prekonať a naštartovať sa aj v jeseni. Jeden z týchto tipov používam už roky, ale na väčšinu som prišiel iba v posledných pár rokoch. Musím povedať, že naozaj fungujú a pomáhajú mi z každého dňa vyťažiť maximum.

1

Zaraďte fyzickú aktivitu

Cvičenie má veľmi veľa priaznivých účinkov a pomôže Vám podporiť Vaše telo, ale aj myseľ. Je tu niekoľko dôležitých priaznivých účinkov na telo:

 • rozprúdite krv v tele
 • zlepšíte činnosť srdca a celého cievneho systému
 • zvýšite potrebu kyslíka
 • prehĺbite dýchanie čím dostanete do tela viac kyslíka a prispeje k zväčšeniu kapacity pľúc

Okrem toho Vám pohyb pomôže aj po mentálnej stránke sa cítiť lepšie.

 • prispieva k duševnej sviežosti
 • ukľudňuje
 • zlepšuje schopnosť sústredenia
 • zmenšuje depresie
 • umožňuje lepšie sa vyrovnať so stresovými situáciami.

Čím ste viac odolnejší fyzicky, tým lepšie znášate aj psychicky náročné situácie v živote. Zároveň sa Vám vyplavia endorfíny - hormóny šťastia. Okrem toho zapojením väčšieho množstva svalov sa vám vyplaví aj rastový hormón, ktorý vám dodá energiu a sviežosť.

exclamation-triangle

Upozornenie

Na to, aby fyzická aktivita bola účinná mala by byť pravidelná, dostatočne dlhá a intenzívna.

thumb-tack

Dôležité

Cvičte minimálne 2x do týždňa po 30 minút, tepová frekvencia 55% MTF a viac. MTF je maximálna tepová frekvencia.
To, že ste na cca 55%MTF zistíte tak, že sa začnete potiť.

fyzická aktivita

2

Dbajte na kvalitu spánku

Mnoho ľudí si neuvedomuje, aký je spánok dôležitý. Práve počas spánku sa vám uvoľňuje veľa rastového hormónu, ktorý okrem iného spomaľuje aj starnutie. Málo spánku alebo jeho nedostatočná kvalita negatívne ovplyvňuje hormóny štítnej žľazy a stresové hormóny. Tie majú vplyv na pamäť, imunitný systém, srdce, metabolizmus. Je veľký rozdiel či sa ráno zobudíte svieži a vyskočíte z postele alebo práve naopak.

Ak chcete vyťažiť zo spánku maximum, choďte späť pred polnocou. Ideálne okolo 22:00. Hodina do polnoci sú ako dve hodiny po polnoci. Takže ak spíte 6 hodín, je veľký rozdiel či idete spať o desiatej a vstávate už o štvrtej ráno alebo je tento čas od polnoci do 6:00.

exclamation-triangle

Pozor

Ideálne dĺžka spánku sa pohybuje od 6 do 8 hodín.

Pre mňa je to niekde okolo ôsmich hodín, aj keď sa mi to darí iba tri dni v týždni. Ak môžem späť koľko chcem a idem späť o 22:00, prirodzene bez budíka sa zobudím po 8,5 hodine. Štandard je ale 6 hodín.


Mali by ste sa snažiť spať v izbe, kde je absolútna tma, teplota izby okolo 21°C a telefón nemajte pri hlave, ale dajte ho do vedľajšej izby, prípadne ho vypnite. To ako skoro zaspíte veľmi ovplyvňuje aj vystavenie sa modrému svetlu pred spaním. 


Toto modré svetlo vyžarujú televízory, počítače, mobily, led svietidlá. Skúste sa aspoň hodinu pred spaním vyhnúť tomuto svetlu.

3

Znížte príjem sacharidov

Všetko je to o hormónoch. Jeden veľmi dôležitý hormón sa volá aj inzulín. Pravdepodobne ho poznáte v súvislosti s cukrovkou. Úlohou inzulínu okrem iného je udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi.


Ak zjete sacharidy (cukry), sem patria samozrejme sladkosti a sladené nápoje, ale aj pečivo, múčne jedlá a všetko z múky, cestoviny, ryža, zemiaky, ale aj ovocie a zelenina, ktoré ale vo väčšine nie sú nejaký veľký problém. 


Všetky tieto potraviny, vám v tele zdvihnú hladinu cukru v krvi, následne telo vytvorí viac inzulínu, aby tieto cukry spracoval a stabilizoval hladinu cukru v krvi. Tu nastáva niekoľko problémov. Jeden problém je, že keď je inzulín hore, sú hormóny ako testosterón a rastový hormón potláčané a nemôžu robiť svoju dobrú prácu.


Inzulín urobí svoju prácu a stlačí cukor v krvi nadol, ale nestlačí ho na pôvodnú hranicu, ale trochu nižšie. Výsledkom je hlad, pokles energie, únava a potreba sa znovu najesť. Čím viackrát budete sacharidy počas dňa jesť tým, viackrát sa tento kolobeh bude opakovať. Navyše práve inzulín ukladá prebytočnú energiu do tukov.

thumb-tack

Riešenie

Koncentrujte sacharidy, ktoré počas dňa chcete zjesť do 1- 2 jedál za deň.

4

Zaraďte studené sprchy

Otužovanie je veľmi silný nástroj, ktorý vám pomôže:

 • posilniť váš imunitný systém
 • uvoľniť tie správne hormóny v tele
 • prekrvíte celé telo
 • zbavíte sa stresu
 • zlepšite svoju mentálnu odolnosť

Je veľmi zaujímavé ako blahodárne pôsobí otužovanie na naše telo a pri tom je to veľmi lacný a jednoduchý spôsob ako byť fyzicky, ale aj psychicky odolnejší a zdravší.

Na začiatok úplne stačí, ak každé bežné sprchovanie ukončíte tým, že si prepnete sprchu na studenú vodu. Na také maximum ako zvládnete. Postupne sa budete snažiť dať sprchu na maximálne studenú. Postupne začnite s chodidlami a prechádzajte celé telo nohy, trup, ruky a hlavu studenou vodou. Takto si minimálne raz prejdite celé telo. Ideálne, ak to zvládnete aspoň trikrát.

Ja sám som práve týmto spôsobom začínal. Už v minulosti som sa snažil sprchovať so studenými sprchami, ale nešlo to. Mal som stres pred každou sprchou a časom som to nechal tak.


Neskôr som sa prihlásil na kurz Wima Hofa, o ňom vám niekedy napíšem. Pred kurzom mi prišiel mail, s postupom ktorý som Vám opísal vyššie. Nezačal som sprchovanie hneď so studenou vodou, ale normálne som sa osprchoval. Až potom som sa začal sprchovať studenou sprchou. 


Najprv som si stopoval, aby som to vydržal 30 s. Neskôr som postupne čas predlžoval až na dve minúty. Teraz každú sprchu končím tým, že si prejdem celé telo trikrát studenou sprchou.

sprchovanie studenou vodou

5

Doplňte vitamín D

Všimli ste si, že keď svieti slnko máte lepšiu náladu ako keď je zamračené? Ja som si to určité obdobie výrazne všímal na sebe. Rozmýšľal som čím to je, až som sa dostal ku knižke o vitamíne D. Prečítal som si o jeho výrazných účinkoch na našu náladu, imunitný systém a množstvo ďalších priaznivých účinkov.


Vitamín D je skôr prohormón ako vitamín. Je to vlastne jednoduché. Keď svieti slnko, nášmu telu je dodávaný vitamín D, ktorý má výrazný vplyv na našu dobrú náladu. Keď slnko nesvieti, vitamín D nedostávame a keďže väčšina ľudí trpí nedostatkom vitamínu D, odráža sa to na našej nálade, ale aj imunitnom systéme.

Preto vám odporúčam dopĺňať vitamín D ešte navyše formou prírodného výživového doplnku. Ja mám najradšej kvapky, najmä počas jesene, zimy a začiatkom jari. V lete, keď je slnka dostatok, ho nemusíte prijímať navyše.


Na to, aby ste zo slnka dokázali prijať dostatok vitamínu D, by ste mu mali byť vystavený aspoň 30 minút čo najväčšou plochou pokožky, bez oblečenia, každý alebo každý druhý deň.


Naše telo si vie vitamín D ukladať do zásoby, takže ak budete na slnku dlhšie, telo si vitamín D uloží a bude ho postupne využívať podľa potreby. Pozor, aby ste sa na slnku nespálili, to nie je to, čo chceme.

Záver

Tieto tipy používam pravidelne a odporúčam ich mojím klientom, od ktorých viem, že im výborne fungujú. Aj keď sa Vám nepodarí zaradiť do bežného života všetky tieto tipy, skúste si nájsť aspoň jeden alebo dva.

Tie sa snažte robiť pravidelne. Určite Vám prinesú benefity, o ktorých píšem v článku. Napíšte mi do komentára pod článok, ktorý z týchto tipov používate a ako Vám pomáha.

Radoslav Cabúk
Pomáham ľuďom získať a udržať si postavu svojich snov.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.