cvičenie detí

Ako cvičením pomôcť správnemu vývoju dieťaťa

Rodičia často riešenia pohyb svojich detí. Na jednej strane nechcú, aby sedeli doma pri počítači a hrali PC hry. Na druhej strane ich dávajú na rôzne jednostranne zamerané športy, ktoré správnemu vývoju dieťaťa práve nepomáhajú. Častokrát ich navyše príliš preťažujú. Napokon dieťa skončí s rôznymi vývojovými problémami a svalovými dysbalanciami. Úmysel bol dobrý. Chceli sme, aby sa naše deti hýbali, ale ...

Problém jednostranne zameraných športov

mladí futbalisti

Veľmi často rodičia dávajú svoje deti už od nízkeho veku na športy, akými sú hokej, futbal, tenis a podobne.

Problémom týchto športov a mnohých ďalších je hneď niekoľko skutočností:

1

Veľa času stráveného v jednom type obuvi

Pre chodidlo dieťaťa je najlepšie chodiť na boso. Vtedy môže dieťa naplno využívať všetky receptory, ktoré má na chodidle. Okrem toho nič netlačí na jeho chodidlá a prsty. Chodidlo a prsty totiž potrebujú určitú voľnosť. Jasné, môžeme sa naťahovať o tom, že niektoré povrchy sú pre chodidlo lepšie a niektoré horšie, ale výsledok je, že chodidlo potrebuje svoju voľnosť.

Mnohokrát ku mne príde mamička s "nádejným" hokejistom, ktorý už má úplne zdeformovanú klenbu na nohách od korčúľ.

Chodidlo je veľmi dôležité pre správny vývoj dieťaťa a jeho následný život. Od postavenia klenby závisí, ako bude fungovať koleno, bedro a to má vplyv na chrbticu. Môže vás bolieť lopatka a hlavná príčina je na vašej nohe. Preto je dôležité, aby vaše dieťa chodilo aj na boso, po špičkách a trénovalo i svoje chodidlá a prsty na nohách.

2

Nerovnomerné zaťaženie na jednu stranu

Zamyslime sa - ak trávime niekoľko hodín týždenne v naklonení na jednu stranu hokejky, u niektorých sa bavíme až o desiatke hodín. Alebo pracujeme celý čas iba jednou rukou ako pri tenise, bedmintone či ping-pongu. Čo myslíte, že sa deje s tou druhou stranou? Oslabuje, skracuje sa a vzniká svalová dysbalancia. Výsledkom môžu byť rôzne bolesti a iné zdravotné komplikácie.

3

Nerovnomerné rozvíjanie sily a svalov

Väčšina športov je zameraných viac na určitú časť tela. Futbal potrebuje najmä nohy. Tenis viac ruky. A tak ďalej. Samozrejme, pri všetkých týchto športoch pracuje celé telo, no rozvíja sa viac určitá časť tela, určité pohyby, schopnosti.

Neberte to ako kritiku týchto športov. Všetky tieto športy sú skvelé a mnohé iné tiež. Ide len o to, že ak sa rozhodnete zameriavať iba na jeden konkrétny šport a robiť ho ešte viac ako len rekreačne, vyžiada si to určitú daň.

Všetky tieto problémy sa dajú, samozrejme, zmenšiť až odstrániť kompenzačnými a rôznymi doplnkovými cvičeniami. Problémom je, že ich nikto nerobí. Česť výnimkám.

Prečo nie je vhodné sa hneď špecializovať

Bavíme sa teraz o tom, že ste sa nerozhodli vychovať zo svojho dieťaťa nového Ronalda, Jágra alebo Djokoviča.

Aké fyzické a pohybové schopnosti by malo rozvíjať vaše dieťa? Malo by posilňovať iba niektorú časť svojho tela? Malo by vedieť iba behať a skákať už nie?

V škole sa deti učia najprv všeobecným vedomostiam a až časom, podľa toho, v čom sú viac šikovné, sa začnú zameriavať konkrétnejšie. Najčastejšie je to výberom strednej školy. Na základnej škole sa neučia iba matematiku alebo nemajú iba telesnú výchovu.

Ja ako dieťa som športoval a hýbal sa rôznymi spôsobmi. Hrával som futbal, vybíjanú aj volejbal. Skrývačky boli každý večer pred blokom. Okrem toho sme skákaním po rôznych rozostavaných budovách a betónových kvádroch strávili desiatky hodín.

Vešali sme sa po konštrukciách na trepanie kobercov, lozili po preliezkách a na dvore sme hrali ping-pong. Chodili sme plávať na kúpaliská alebo vodné priehrady. Potápali sme sa, skákali do vody a vymýšľali boje na nafukovačkách. Behali sme, šprintovali, skákali a často sme sa aj pobili. Rozvíjali sme naše schopnosti toľkými smermi, koľkými to len bolo možné.

Problémom tejto doby je, že to sa už nedeje. Deti sa už nehrajú v partiách po desiatich, pätnástich vonku. Komunikujú a hrajú sa najmä cez počítač. Rodičia sa ich boja púšťať samé, behať po stavbách. Na našom ihrisku radšej odstránili všetky preliezky, aby sa niekto nezranil.

Som rád, že sa budujú nové ihriská, aj keď to ide pomaly. Už to nie je o športovaní vonku v kolektíve. Preto rodičia radšej dajú svoje dieťa na nejaký šport, aby aspoň nejako športovali. Deti už nie sú tak fyzicky zdatné a častejšie sa pri rôznej fyzickej námahe zrania.

Telesná na školách už dávno nie je to, čo bývalo. Už to veľakrát nie je o preskokoch cez kozu, zostavách na bradlách, šplhaní po lane. Namiesto toho deti hrajú nejakú loptovú hru. Na jednej strane som z toho smutný, na druhej strane počúvam, že polovica detí je aj tak od telesnej oslobodená. Na tú druhú polovicu musí učiteľ dávať veľký pozor, aby sa im nič nestalo.

V každom prípade by sme mali dbať na to, aby sa naše deti rozvíjali všestranne. Nezameriavať ich pozornosť iba na jeden druh športu, pohybu, činnosti. Pre ich zdravie je potrebné, aby sa rozvíjali všestranne.

Strašiak posilňovanie

Ak sa povie pri dieťati posilňovanie, hneď sa rodičia zhrozia. Moje dieťa je ešte malé na posilňovanie. Posilňovanie ale neznamená hneď zdvíhanie ťažkých činiek. Ide aj o to, aby dieťa vedelo spraviť drep, kľuk, zdvihnúť sa na hrazde. Vydržať vo vzpore, tí lepší v stojke na rukách. Posilniť svaly svojho tela potrebujú rovnako deti, dospelí, tak aj starí ľudia. Ide iba o formu, typ záťaže, použitých cvikov.

Bojíme sa posilňovania, ale nevadí nám, že dávame dieťa na jednostranne zameraný šport, ktorý často výrazne deformuje postavu nášho dieťaťa. Myslím si, že toto je na zamyslenie pre každého rodiča. 

cvičenie detí na hrazde

Pritom pri každom športe sa vyžaduje určitá fyzická zdatnosť a sila. Žiaľ, nie pri každom sa aj dostatočne rozvíja. Skôr sa kladie dôraz na techniku vykonávania daného športu a na potrebné posilnenie tela už nie je čas. Lenže požiadavky na zdatnosť sú kladené aj tak. Ak telo na to nie je pripravené, výsledkom sú rôzne zranenia a zdravotné komplikácie.

Posilňovanie, kompenzačné a strečingové cvičenia by mali byť základom, nech už robí vaše dieťa akýkoľvek šport, ale aj keď sa žiadnemu nevenuje.

Puberta a jej nástrahy

Teraz by som sa rád začal trochu viac venovať starším deťom, tým ktoré sú v puberte.

Puberta je zaujímavý vek vo vývoji dieťaťa. Práve v puberte často končia s krúžkami, ktoré im v skoršom veku vybrali ich rodičia. Je jedno, či už to bol nejaký šport, hranie na hudobnom nástroji alebo maľovanie. Je to totiž obdobie rebélie, kedy rodičia nič nevedia a ničomu nerozumejú.

Práve v tomto období začínajú chlapci, ale aj dievčatá cvičiť a chodiť do klasickej posilňovne, kde zdvíhajú činky. Problém je ale v tom, že ani jeden z nich poriadne nevie, ako na to. Buď idú s nejakým kamarátom, ktorý už chodí cvičiť dlhšie, takže sa predpokladá, že už cvičiť vie. Alebo to jednoducho odpozorujú od vedľa cvičiaceho cvičenca.

Výsledkom tohto procesu je nesprávne cvičenie pod záťažou. Mnohokrát aj naozaj veľkou záťažou. Všetci chalani chcú zdvíhať čo najviac. Je jedno, aká je technika cviku, aké sú jeho fyzické danosti. Základom je uspokojiť vlastné ego a zdvihnúť minimálne toľko, čo kamarát, ideálne ešte trochu viac.

To často krát spôsobí zranenie a rôzne nepríjemnosti vo vývoji vášho dieťaťa. Niektorí rodičia zaplatia svojmu dieťaťu aspoň na začiatok osobného trénera, aby im vysvetlil základy posilňovania a správnu techniku cvičenia, ale to je skôr výnimka ako pravidlo.

Idolmi pre týchto chlapcov sú svalnatí chlapi z časopisov, ktorí hádžu činkami a pri cvičení poriadne kričia, aby ukázali svoju silu a mužnosť. Vplyvom týchto idolov chcú byť títo chlapci príliš skoro veľmi svalnatí, aj keď im to ešte ich vývojový stupeň, v ktorom sa nachádzajú, nedovoľuje.

Takže berú rôzne doplnky výživy, propagované týmito svalnatými chlapmi. V extrémnom prípade sa dostanú až k anabolickým steroidom, ktoré im majú pomôcť rýchlo nabrať svalovú hmotu. Výsledkom býva ale silné akné a narušenie hormonálnej rovnováhy.

Preto je pre týchto chlapcov dôležité mať správny vzor. Rodičov počúvať veľmi nebudú, ale trénera, ktorý od nich nie je veko príliš vzdialený, áno. Ak je to ten správny tréner, ktorý preferuje správne cvičenie, pohyb a zdravý životný štýl, máte vyhrané.

Ja sám o tom viem svoje. Keď som na začiatku svojej trénerskej kariéry získal ako klienta 13-ročného chlapca, ktorý mal v tej dobe určité problémy aj s rodičmi, aj sám so sebou. Chodil i do poradne, ale nakoniec pani psychologička odporučila radšej komunikovať so mnou ako s trénerom, lebo mám na neho väčší vplyv ako ona.

Teším sa, že tento prípad dopadol dobre a chalan je už na vysokej škole, veľmi šikovný a darí sa mu. Správny vzor je v tomto veku naozaj dôležitý.

WORKOUT - ako jeden zo správnych variantov cvičenia

workout deti

Čo je to workout

Už z názvu je zrejmé, že ide o cvičenie vonku. Ide v podstate o cvičenie s vlastným telom na vonkajších ihriskách. Používajú sa rôzne preliezky, hrazdy, bradlá. Všetko, na čom sa dá visieť, šplhať, priťahovať a podobne. Tieto aktivity som vám už opisoval vyššie v opise aktivít počas môjho detstva.

Zároveň do tohto cvičenia patria aj všetky prvky s vlastným telom. Hlavným cieľom je rozvoj sily a vytrvalosti. Zároveň, ak chce človek tieto prvky zvládnuť, musí byť aj dostatočne flexibilný a mať dobrú kondíciu.

Workout vznikol úplne prirodzene počas hrania sa na stromoch, priťahovania sa k hrazde atď. Postupne cvičenci alebo skôr deti a mladí začali skúšať aj rôzne náročnejšie prvky, ktoré si vyžadovali viac schopností, viac tréningu. S príchodom internetu sa začali dávať vonku videa s týmto cvičením a rozvíjali sa nové cviky, nové prvky.

V tom období prišiel aj názov street workout, ktorý sa cvičil na uliciach. Street workout sa stal natoľko populárnym, že sa začali organizovať aj súťaže, postupne až medzinárodného charakteru.

Prečo práve workout

Odpoveď je jednoduchá:

  • ide o všestranné rozvíjanie celého tela
  • používa sa váha vlastného tela
  • nešpecializuje sa na konkrétny cvik alebo náradie
  • rozvíja silu a vytrvalosť
  • rozvíja flexibilitu
  • pracuje na kondícií
  • zapájajú sa mnohé prvky z gymnastiky
  • pomáha k zdravému svalovému rozvoju tela
  • zdravo podporuje sebavedomie cvičenca
  • dá sa cvičiť kdekoľvek, či už s nejakým naradím alebo bez neho
  • zlepšuje prácu so strachom

Je to cvičenie, ktoré rozvíja fyzickú aj psychickú stránku vášho dieťaťa. Vo zvislej polohe posilňuje svoje ruky, lopatky a svaly chrbta, čo je veľmi dôležité obzvlášť v dobe, kedy mladí ľudia veľa sedia.

Posilňuje svaly predlaktia, ale aj celé ruky. Drepy na jednej nohe, ktoré sú súčasťou workout cvičenia, posilnia stehná, stabilizujú kolená a uvoľnia stuhnuté bedrá zo sedenia.

Komplexné pohyby ich naučia, ako pracovať s viacerými svalmi naraz. Zlepšia koordináciu pohybu, podporia stabilitu a prácu s telom ako s celkom.

Zároveň tieto deti pracujú na svojich svaloch, čím si vyformujú svoje postavy a ich postava je sympaticky vypracovaná, mnohokrát s minimom tuku. Tieto cvičenia sú, aj keď pracujú len s váhou vlastného tela, veľmi náročné. Zapájajú pri nich veľké množstvo svalov naraz, tým spália aj veľké množstvo kalórií.

Zároveň sa toto cvičenie dá nastaviť na akýkoľvek vek a stupeň obtiažnosti. Zvládnu ho silnejší aj slabší, chudší aj s miernou nadváhou.

Niektoré športy, ako napríklad gymnastika, sú také náročné, že v príliš skorom veku berú deťom veľa energie. Táto energia im potom chýba na vývoj a rast kostí, svalov. To spôsobuje, že deti, ktoré v detstve chodili na gymnastiku, sú vzrastovo malé.

Preto nie je vhodné až príliš tlačiť na pílu v športe, ak ste vo vývine. Na druhej strane visenie podporuje rast a je veľmi dobré na chrbticu.

Záver

Ja sám som sa vo veku 14 rokov dal na posilňovanie. Cieľ bolo byť čo najväčší. Trvalo to celkovo viac ako 10 rokov, počas ktorých som sa stal dvojnásobným vicemajstvom SR v klasickej kulturistike.

Celé toto obdobie bolo sprevádzané extrémnym cvičením, rôznymi stravovací experimentmi a braním obrovského množstva rôznych doplnkov a iných látok. Bol som úplne bez kondície, poskracovaný, často nervózny a svoje telo som dokázal ovládať len v daných cvikoch.

Aj keď som jednorazovo v izolovanom pohybe dokázal zdvihnúť stovky kíl železa, v bežnom živote som bol nepoužiteľný. Trvalo mi dlho, kým som našiel tú správnu cestu zdravého pohybu a stravovania.

Preto si myslím, že workout ako taký je super variant pre deti a mladých ľudí. Vďaka tomuto cvičeniu všestranne rozvíjajú svoje telo, vypracujú si svoju postavu, čo im pridá na sebavedomí. Namiesto posedávania kade-tade, sa zídu na work-outových ihriskách, ktoré sa teraz všade stavujú, a voľný čas venujú cvičeniu a rozvíjaniu svojich schopnosti.

Sú telesne zdatní, pohybovo veľmi šikovní, sebavedomí a učia sa už od skorého veku pracovať na sebe, nevzdávať sa a neustále sa posúvať vpred. Zároveň si vytvoria zdravú partiu kamarátov, spolu cvičiacich, s ktorými trávia svoj voľný čas.

Myslím si, že toto je jeden zo smerov, ktorými by sa dnešní mladí ľudia mohli uberať.

Radoslav Cabúk
Pomáham ľuďom získať a udržať si postavu svojich snov.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.