rozhovor ako schudúť 15 kg

Ako schudla 15 kg a zlepšila zdravie – Slávka Mižačková

So Slávkou sa dnes budeme rozprávať o tom, ako sa jej podarilo schudnúť. Povie nám svoj životný príbeh. O Slávke prezradíme, že v realfite schudla 15 kg. A teda začneme od začiatku. 

Ako si prišla ku svojej nadváhe? 

Bolo to počas tehotenstva. Kedy sa mi podarilo nabrať niekoľko kg navyše. A potom počas materskej som sa snažila niečo schudnúť. Čo sa mi na chvíľku aj podarilo, no po tých 3 rokoch, čo som nastúpila do práce, išli kilá hore. Vieš ako to je keď máš sedavé zamestnanie. Už sa to potom ťahalo so mnou ďalej.

Celé to obdobie bolo o tom, že som mala sedavé zamestnanie, málo pohybu a už som to nevedela skontrolovať a nepodarilo sa mi schudnúť. 

Čo bolo tvojím impulzom, že si sa rozhodla schudnúť? 

Necítila som sa dobre. Hlavne som cítila, že v mojom tele sa zdržiava veľa vody. A mala som opuch dolných končatín. Lekárka mi zistila, že mám lymfatický problém.

Vtedy som sa snažila si niečo naštudovať a vyhľadať si dosť informácií o tomto probléme. Čo by mi pomohlo a bolo by vhodné. Všade odporúčali šport. A tak som našla realfit. Prečítala som si rôzne články a referencie realfitu. A tak som ťa kontaktovala. 

Som rád, že si sa dostala ku mne. V tvojom príbehu je špecifická jedna vec, a to je to, že my sme spolu absolvovali vstupnú diagnostiku. Potom sme mali prvý tréning. Hneď po ňom si mi volala, že musíš cvičenie prerušiť.  Aký bol dôvod? 

Áno, presne je to tak. Odhodláš sa, nakúpiš si športové veci, si plný energie a odhodlania. Chceš ísť cvičiť. A ako si spomínal, že hneď po prvom tréningu som dostala vysoké teploty. A na druhý deň som znovu mala opuch nohy. Lekárka mi zistila streptokoka. Niečo bolo spúšťačom a prejavilo sa to. Potom sa to muselo preliečiť a bolo to zdĺhavé. A nemohla som cvičiť cca 5 mesiacov. 

Čo obdivujem je to, že si sa rozhodla pokračovať. Väčšina ľudí sa naštartuje a začne. Keď im do toho niečo príde, tak sa rozhodne skončiť. A toto bola závažnejšia zdravotná komplikácia. Aj keď to nebolo spôsobené cvičením, no stalo sa to po prvom tréningu. Veľa ľudí takáto vec odradí a získajú ako keby negatívny vzorec. Nebála si sa začať znovu cvičiť? 

Nebála som sa začať znovu cvičiť, no skôr som bola sklamaná. Nijakým spôsobom ma to neodradilo. Keď sa preliečil ten streptokok, tak som pomaly začala chôdzou a postupne. Odporučil si mi pomaly začať aj bicyklovať.

Super bolo to, že si sa mi vždy snažil napísať nejakú sms-ku, napr. ako sa cítim, kedy k nám prídeš. A pre mňa to bolo také, že aj keď som doma a maródujem, tak si na mňa myslel a zaujímal si sa o mňa. A tešila som sa kedy už konečne môžem prísť a začať naplno trénovať. 

A aby sme uzavreli túto tému aj lymfatického systému. Už cvičíš niekoľko rokov a ako sa teraz cítiš?  

Je to omnoho lepšie. Snažím sa študovať moje telo, čo všetko mi robí dobre. Kontrolovať si pitný režim, keďže musím a je pre mňa veľmi dôležitý. A keď si to viem odkontrolovať, tak ten opuch tam nie je taký, aby sa vrátil naspäť. A už som si aj zvykla na to, že si zacvičím. Už viem čo mi pomáha a čo nie je pre tie nohy také náročné.

Myslím si, že sa mi to omnoho zlepšilo. Telo nie je také naliaté vodou. Postupne to odišlo preč. 

Mne sa na tvojom príbehu páči to, že sa budeme rozprávať aj o tom, že si schudla 15 kg. Za nejaký rok a pol. Nie je to bombastické chudnutie, resp. že rýchle chudnutie ale myslím si, že u teba je to zdravé chudnutie, bez nátlaku. A verím, aspoň z toho čo ťa poznám, že je to dlhodobo udržateľné. Ako si vnímala tie začiatky toho cvičenia a chudnutia? 

Bolo to pre mňa zaujímavé. Nakoniec sme začali cvičiť spolu s manželom, čiže to bola pre mňa ešte väčšia motivácia. Ten partner toho druhého vždy potiahne, napr. keď sa jednému nechce ísť. A začali sme to tak brať, že je to náš spoločný cieľ.

 A tešili sme sa. Nastavili sme si to tak, aby to fungovalo. A ako si spomínal, pre mňa bolo dôležité rozhýbať tú lymfu, aby sa telo začalo zbavovať vody. A vtedy som ani nemyslela na to, že koľko schudnem alebo že aký je môj cieľ.

Prišlo to postupne, ako si vravel, že nebolo to rýchle. A mne sa to potom začalo páčiť. Som rada, že to prišlo, napredovali sme a šli ďalej. 

Slávkin tréning v Realfit Prešov

A čo tvoja strava? Ako si ju upravila? Ako si sa stravovala predtým? 

Po dohode si mi poslal jedálniček. Čiže som si všetko musela naštudovať, prečítať a prísť na to, ktoré suroviny mi robia dobre. Čo sa dá s čím kombinovať. Niečo si treba aj do práce prichystať aj pre rodinu uvariť a pod. A myslím si, že aj pre nich to bolo také super a v pohode to prijali. Kopec jedál, ktoré som varila, im chutili.

Len vystriedaš suroviny, napr. vyradila som múku. Snažím sa nevariť vyprážané jedlá. Dali sme viacej zeleniny ako prílohu a zatiaľ to celej rodine chutí. 

Takže to rodina zvládla. Veľa mamičiek sa sťažuje, že to deti odmietajú. Vravia, že tie jedlá sú nechutné alebo že deti sú zvyknuté na niečo iné a musia variť každému čosi iné. U vás to bolo ako? 

U nás sa nič také nedialo. Naši sú zatiaľ v pohode s tým. Skôr bol u nás opak, že starší syn začal variť a sám od seba pripravuje veľa zdravých jedál. Teším sa z toho. Lebo niekedy aj on mne pripraví jedlo.

Myslím, že aj ich to tak povzbudilo, nakoplo a pomáhame si teraz. 

To chudnutie, zdravá strava, starostlivosť o rodinu, bolo v rámci pracovnej doby. Ako to všetko zvládaš?

To všetko je o dobre nastavenom systéme. Tá matka si to musí nastaviť, aby to fungovalo. V rámci celkového času. Práca, krúžky, domácnosť, varenie a pod. Čiže my sme všetci dohodli, že kto urobí nákup, kto urobí niečo iné. Snažíme sa si čo najviac pomáhať. A pospájali sme si to a zvládame to super. Má to nejaký systém.

Dohodneme sa, že manžel spraví nákup, ja odveziem deti do školy alebo si ideme všetci spolu zacvičiť. Boli si s nami aj naše deti zacvičiť, čiže dá sa to. Vnímajú ma tak, že ma to cvičenie začalo baviť. Potom si chceli prísť zacvičiť aj deti.

Čiže ste začali spoločne viac športovať? 

Áno, mali sme obľúbené športy aj pred tým. Bicykel, plávanie, lyžovanie. No takýto šport v telocvični vôbec nie. Do fitka sme spoločne nechodili. Začali sme tu.

Veľmi sa im to páčilo a aj sami sa ma pýtali, či by mohli prísť so mnou na tréning. A aj pre mňa to bolo super, že nejdem sama. Takže som sa veľmi tešila z toho. 

Teší ma to, že u teba sa rozprávame o tej dlhodobej zmene. Čo ja preferujem viac ako premenu po 3 mesiacoch a potom príde joj efekt. Avšak aj v našej spolupráci a tvojom cvičení boli obdobia, kedy si sa rozhodla, že chceš oveľa viac schudnúť. Lebo prichádzal nejaký ples alebo iné obdobie. A rozhodla si sa, že sa budeš viac snažiť. 

Áno, áno máš pravdu. Bola taká etapa, kedy nás čakalo viacero udalostí. Ako si spomínal svadby, plesy a tak. A každá žena sa chce páčiť a chce si kúpiť pekné šaty. Tak vtedy som ti aj vravela, že chcem trochu pritvrdiť a schudnúť 2-3 kg. A vtedy som prišla na to, že to nešlo za to obdobie, ktoré som si stanovila. Asi som na to veľmi tlačila, myslela na chudnutie a snažila sa ešte viac. A už to nebola taká pohoda. Takže musela som sa naspäť vrátiť a zvoľniť to tempo. Nevážiť sa nemyslieť na to, že do toho plesu musím schudnúť. Musela som sa vrátiť do tej fázy kedy som začínala.

A s tým je aj spojená príhoda, ktorú si mi spomínala. Počas karantény, kedy si mala voľno a psychickú pohodu, sa ti podarilo schudnúť. Čo je po nejakom čase, keďže u teba to ide pomaly a postupne. Dostala si sa do psychickej pohody vtedy? 

Áno, práve teraz keď sme mali to obdobie voľna a boli sme doma, som sa tešila. Oddýchla som si, vyspala som sa a také tie bežné veci. Bol to kľud a harmónia. Išli sme sa prejsť do lesa, na bicykel a pod. A fakt počas toho som aj schudla. Keď sme sa vážili, tak si bol sám prekvapený, že sa mi to podarilo počas toho obdobia. Fakt to bolo z tej pohody a kľudu, že som na to nemyslela. 

Ty si v minulosti nejako cvičila? 

Vieš čo, že ani nie. Iba také tie bežné športy v rámci rodiny. Pokiaľ som nemala rodinu, tak sme chodili s kamarátkami si občas zacvičiť, ale inak nie. To bolo ešte počas školy. Nebola to také pravidelnosť. 

Prezradím o tebe, že si veľmi dobrá v tréningu. V silovom cvičení, vládzeš a máš taký drive. Cvičíš s manželom, cvičíš s dvoma ďalšími chlapmi. Takže na tréningu si bola s viacerými chlapmi a vždy si ich tak ťahala. Pretože si mala tú chuť a bolo to na tebe vidno. Ukázalo sa, že aj pohybovo zvládaš tú techniku cvikov. Veľa žien sa toho bojí, že po posilňovaní nejaký sval vyskočí. Ako vnímaš to posilňovanie? 

Neviem to až takto veľmi opísať.

Celkovo ten kolektív čo tu chodíme cvičiť, mám veľmi rada. A keď tu chodím, tak vlastne niekedy tu nejdem kvôli sebe, no veľmi sa teším na partiu. A tie silové tréningy ma bavia.

A zatiaľ ma to neopúšťa. Takže uvidíme ako dlho ma to bude držať. 

Bola si spokojná s tým ako si chudla, resp. s rýchlosťou? Ako si to vnímala, že to ide postupne dole? 

Áno. V podstate sme si nastavili také etapy alebo udalosti života. Napr. čo ma čakalo do budúcna, alebo si sa ma opýtal čo ma čaká, na čo sa teším a pod. A boli to také rozostupy. A to bolo na tom super. Lebo zostávaš vždy v nejakom napätí, že čo ťa čaká.

A máš nejaký cieľ, ktorý chceš splniť. A nezostávaš na jednom mieste alebo rovnej čiare.

Odcvičíš si a ideš domov.

Vždy som sa tešila na to, čo mi pripravíš. Aký tréning bude, či mi upravíš stravu. A pre mňa to bolo super, že sa s mojou osobou pracovalo, s mojim stravovaním, s mojim telom. A nebolo to na nejakej jednej rovine. Napredovali sme spolu ako tréner a baba, ktorá cvičí. Vždy si mi dával otázky, písal si mi ako sa cítim, ako sa stravujem.

Preto si myslím, že je to dobré pre toho človeka. Lebo nestagnuje na jednom mieste. Stále je aktívny a musíš myslieť na to, čo chceš docieliť a čo bude ďalej. 

A keď hovoríš o cieľoch. Aké sú tvoje ciele? Čo chceš dosiahnuť v cvičebnom a rodinnom živote? 

Teraz stále cvičíme s manželom dvaja. Čo je super a teším sa, lebo vždy trávime ten čas ráno po tréningu spolu. Dáme si kávičku alebo proteín. A tie chvíle, ktoré máme takto pre seba, vďaka tréningu, nám nikto nevezme. A čo je super, synátor tiež cvičí s vašimi trénermi. Dcéra začala tiež pred týždňom a sa jej to zapáčilo. Moje ďalšie ciele sú pokračovať v tomto, lebo už to beriem ako životný štýl, že si prídem zacvičiť. Budem sa snažiť, aby som sa udržala v takej kondícií, pretože ma to baví. 

To ma veľmi teší. A ešte na záver máš nejaký odkaz pre ostatné baby, ktoré majú nadváhu a rozmýšľajú, či začať cvičiť? 

Tak hlavne to treba vyskúšať. Prísť a nebáť sa. Niekedy je ťažké zobrať vak a uterák. Odhodlať sa a ísť si zacvičiť. Treba to urobiť a je to super pocit. Odporúčam to každej babe, nech si to príde vyskúšať a urobí si vlastný názor. 

Veľmi ti blahoželám k tvojim výsledkom. Pre mňa si príkladom toho, že niekedy netreba tak tlačiť na pílu. Treba to brať tak, že chcem sa zlepšiť, svoj zdravotný stav, svoj životný štýl a ono to všetko príde. A ja verím, že ty ešte spravíš mnohé napredovania aj v postave aj v tréningu. Máme svoje výzvy na ktoré sa teším tak ako aj ty. A ďakujem ti. 

Ďakujem ti za to, že som mal možnosť byť pri tebe a verím, že ešte budeme pokračovať. A každému odporúčam začať, nájsť si toho kto vám vie pomôcť a vydržať. To je dôležité. Nefixovať sa na tu váhu ale na cieľ. Verím, že cieľ je cesta a cesta je cieľ. Takže Slávka si toho živým príkladom. 

Aj ja ďakujem za pozvanie. 

Pozrite si celý rozhovor

Radoslav Cabúk
Pomáham ľuďom získať a udržať si postavu svojich snov.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.