ako začať cvičiť v mladom veku

Ako začať cvičiť

Veľa mladých chalanov rozmýšľa, ako začať cvičiť. Bohužiaľ, veľa z nich začne cvičiť nesprávne. Prečítajte si ako som začínal cvičiť ja – Peter Andrejko.

Kto som

Zdar cvičenci, na začiatok sa predstavím.
Som Peter Andrejko a cvičím 4 roky pod dohľadom osobného trénera. Rozhodol som sa začať prispievať na tento blog, pretože veľa kamarátov a rovesníkov mi pravidelne dáva otázky typu: ako začať cvičiť, ako sa stravovať, ktoré doplnky užívať atď.
Preto by som touto formou rád napísal pár stručných skúseností z môjho cvičenia, ako som začal cvičiť, ako som sa menil a kde som na začiatku robil veľa bežných chýb.
Môj prvý článok chcem venovať najčastejším chybám pri cvičení.  Prečo cvičiť a ako začať cvičiť, keď chcete mať výsledky.

Takto som začínal s cvičením

 

Cvičenie a výsledky

Prvé čo si treba uvedomiť pri cvičení hneď na začiatku je to, že to nie je záležitosť 2 týždňov, ako som si kedysi ja myslel.

Rast svalov a redukcia tuku je dlhodobá práca, čo mi neskôr vysvetlil môj tréner. Ďalej si musíme uvedomiť, aké výsledky očakávame. 
Keď si zodpovieme na tieto otázky, môžeme si začať robiť prvotný plán ako na to. Ďalšia vec pri cvičení je pochopiť, že váhy nie sú základom cvičenia. Keď som začínal s cvičením ja, dvíhal som veľké váhy bez štipky techniky, lebo som si myslel, že je to správne.
Potom som stretol Radoslava Cabúka, môjho osobného trénera, ktorý mi často vštepoval: „Nie kvantita ale kvalita ťa posunie bližšie k cieľu“. 
Často stretávam kamarátov vo fitnes centre, ktorí dvíhajú dvojnásobne váhy ako ja, no po roku cvičenia sa na rozdiel odo mňa neposunú bližšie k svojmu cieľu. 

Arnold Schwarzenegger raz povedal svoj vlastný zážitok, keď sa ho chlap opýtal ako to, že má ruku 2x väčšiu ako on, keď on dvíha väčšie váhy. 
Arnold mu odvetil: 
„Ja napínam len ten sval, čo chcem, zatiaľ čo ty namiesto bicepsu cvičíš celé telo, keď dvíhaš váhy, na ktoré nemáš.“ 
Toto je najväčší problém dnešnej doby, chlapci sa nechajú vyprovokovať kamarátmi na veľké váhy, ktoré ich neposunú nikam, akurát si pri nich ublížia. 

Poraďte sa s osobným trénerom

Poučte sa z mojich chýb, ak chcete dosiahnuť svoj cieľ. 
Cvičte tak, aby to malo zmysel a ak neviete ako, poraďte sa s nejakým trénerom, ktorý má referencie a výsledky.
Minimálne si o tom niečo prečítajte od kvalifikovaných trénerov predtým, ako začnete cvičiť.

Ďakujem, že ste si prečítali tento článok. Ak máte nejaké návrhy na ďalšie veci, ktoré by vás zaujímali pokojne mi napíšte, pokúsim sa vám o tom niečo napísať. 
Pozrite si tiež moju premenu.
Peter Andrejko
Radoslav Cabúk
Pomáham ľuďom získať a udržať si postavu svojich snov.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.