Chcem schudnúť - rozhodol sa Ján Šidelský

Začiatok cvičenia: 22.1.2016

Koniec11.4.2016 (pokračuje pod dohľadom trénera)

Stravavynechanie pečiva, príloh ako zemiaky, ryža, cestoviny, sladkosti. Zaradenie zdravých tukov.

Tréning:  funkčné tréningy v kombinácií s posilňovaním, zameranie sa na posilnenie hlbokého stabilizačného systému

Zdravotné obmedzenia: chronická bolesť krížov prechádzajúca až do tŕpnutia nôh. Tŕpnutie rúk pri záťaži

Schudol: 15kg, 6cm z obvodu hrude, 12 cm z obvodu pása, 5 cm z obvodu bokov

Chcem schudnúť, rozhodol sa. A podarilo sa mu to. 

Ján Šidelský

odpovedá

Pán Šidelský sa rozhodol, že radikálne zmení svoju postavu nie len kvôli imidžu ale aj zdravotným dôvodom. Bol veľmi milo prekvapený, keď zistil, že bolesti nôh sa úplne vytratili a ako bonus bola váha, ktorú mal pred tridsiatimi rokmi. Podporou mu bola manželka.

Prečo ste začali cvičiť?

:-) „Začal som cvičiť tak trochu zo zdravotného hľadiska. Mal som nadváhu, necítil som sa dobre a chcel som zmenu aj kvôli imidžu. Priznám sa, že tak trochu ma k tomu motivovala dcéra a s manželkou sme sa rozhodli, že ideme na to. Je pravda, že sme sa rozhodovali dlhšie, pretože mám problémy s chrbticou a bol som taktiež operovaný, ale pomohlo mi to."

Na základe čoho ste sa rozhodli pre Rada?

Prečo Rado? Bola to náhoda, pretože dcéra máva hodiny tanca v priestore posilňovne Slyofit a pozná sa s ním. Tak nám s manželkou dohodla stretnutie."

Aké boli prvé dojmy z diagnostiky?

Boli hnusné. Videl som také čísla,  s ktorými som nebol vôbec spokojný "

Čo ste vraveli na jedálniček?

"Tým, že moja manželka je vyučenou kuchárkou, tak jedlo a varenie sme si vždy vychutnávali. Jednoducho sme hodovali. Zrazu som si nevedel predstaviť, že sa mám v niečom obmedzovať, ale už tretí mesiac nejem žiadne zemiaky, ryžu a o chlebe ani nevravím. Prvý týždeň bol ťažký, ale zvykol som si. Nevravím že nemám chuť, ale viem tomu odolať.."

Ako ste zvládali minimálne množstvo sacharidov v strave?

Áno, bol som dosť veľký slaďoš. Kávu som pil s cukrom a koláče, to bolo moje. Teraz už nie a zaujímavé je to, že som s tým problém nemal, respektíve som ho nepocítil. Povedal by som, že po dvoch týždňoch zmeny stravy a pravidelného cvičenia, zmizol pocit ťažkých nôh a je tomu až dodnes."

Mali ste nejaké zdravotné obmedzenia, ktoré ste museli brať do úvahy počas cvičenia?

„ Áno. Rado vedel, že mám problém s chrbticou, už je to chronického charakteru a vždy počas cvičenia sa ma pýtal, či daný cvik zvládnem a taktiež do akého rozsahu ma pustí chrbtica. V prípade, ak to bol cvik, ktorý som nemohol urobiť, vynechali sme ho a nahradili tým overeným a vyskúšaným cvikom."

Ako reaguje chrbtica na cvičenie po 3 mesiacoch?

„ Bolesť nôh a potkýnanie zmizlo úplne. Problém s chrbticou je chronický, takže tam je to horšie, ale ťažkosti sa zmiernili. Samozrejme, nesmiem to s cvičením veľmi preháňať."

Čo bolo podľa vás na tréningu najťažšie?

„ Všetko išlo tak postupne, ale ruky ma na začiatku dosť pobolievali z klikov. Teraz už je to v pohode."

Viete si predstaviť, že by ste sa vrátili k predchádzajúcemu životnému štýlu?

„ Nevravím že nie, pretože sem tam si nejakú sladkosť dám, ale nechcel by som sa vrátiť k predchádzajúcemu životu. Vytrvalosť a odolnosť pevnej vôle mám vyskúšanú už dávnejšie, keď som sa pred 15 rokmi rozhodol prestať piť. Pil som trošku viac a vtedy som si povedal, že končím s alkoholom. Takže ak človek chce, dokáže to zvládnuť."

Čo sa zmenilo vo vašom živote, odkedy ste výrazne schudli?

„ Je to pocit, ktorý sa nedá opísať. Som spokojný sám so sebou. Hlavne ustúpili zdravotné problémy a teší sa z toho celá rodina. Dokonca sa mi podarilo motivovať k cvičeniu aj syna."

Myslíte si, že ste začali s cvičením neskoro?

„Nie. Naozaj je pravdivá veta: „ Nikdy nie je neskoro začať."

Čo by ste odporúčali tým, ktorí by chceli cvičiť, ale nevedia sa odhodlať?

„ Ťažké je niekoho presviedčať, aby schudol. Najprv si musí človek povedať - chcem schudnúť -  a presvedčiť sa, že to dokáže.  Niekto má pevnejšiu vôľu, niekto menej, ale dokáže to. Aj keď nie na 100%."

Odporúčali by ste cvičiť s trénerom?

„ Určite. Zo začiatku áno. Ten tréner vás motivuje. Ak by som cvičil sám a prišil do štádia, kedy by sa mi nechcelo pokračovať, necvičil by som. On je tam aj kvôli tomu, aby som mu dokázal, že to zvládnem. Doma sa človek neprinúti."

Pánovi Šidelskému prajeme ešte veľa chuti a motivácie pri cvičení :) Teší nás, že dosiahol svoj cieľ a spokojnosť so svojou postavou.