Je potrebný osobný tréner? – 1.časť

Veľa ľudí, ktorí chcú začať cvičiť, ale aj tí, ktorí už cvičia, riešia túto otázku: Je naozaj potrebný osobný tréner, alebo to zvládnem aj bez neho?
Cvikov, tréningových plánov aj jedálničkov je na internete aj v časopisoch neúrekom.
„Veď si pozriem video a budem vedieť ako sa to robí alebo niečo odpozorujem od tých, čo už vo fitnescentre cvičia, tak na čo mi je osobný tréner.“
Aj s takýmito názormi sa veľakrát stretávame.

Technika cvikov

Sám som začínal cvičiť v 14-tich rokoch. Začal som práve tým, čím začína väčšina ľudí. Našiel som kamaráta, ktorý už predtým cvičil a poprosil som ho, či by sme spolu nechodili cvičiť. Cvičili sme najmä hrudník a biceps. Cviky sme vyberali podľa toho, čo nám bolo najmilšie a techniku alebo nejaké zamyslenie sa, či cítim dobre precvičovanú partiu, či sa mi pri tom nezapájajú zbytočne aj iné partie sme neriešili.
Ako pomáha osobný trénerTechnika niektorých cvikov, aj keď to na prvý pohľad možno tak nevyzerá, je niekedy dosť zložitá. Ide o veľké množstvo detailov, ktoré nie sú skoro nikde napísané. Na videu si to nevšimnete a kolega od vedľa to poväčšine tiež neovláda, takže odpozorovať to bude ťažké.
Veľakrát ľudia odpozorujú zlú techniku a potom je ich veľmi ťažké od toho odnaučiť. Správnu techniku cvikov, správne dýchanie a postavenie tela nezískate za týždeň. Dá sa to iba, ak budete pravidelne dlhodobo cvičiť, budete sa vzdelávať a konzultovať dané cviky. Je potrebné naozaj sa zamyslieť nad daným pohybom, či cítim dobre danú svalovú partiu a čo sa mi pri nej navyše zapája. Zamyslieť sa ako upraviť rozsah tak, aby som mohol povedať, že robím plný rozsah a zároveň minimalizujem zapojenie ostatných partií .
Tu nastupuje osobný tréner. Osobný tréner má (mal by mať) dostatočné skúsenosti vyskúšané predovšetkým na sebe, ale aj na množstve úspešných klientov. Presné vysvetlenie techniky, korigovanie počas prevedenia a vychytanie chybičiek vás, čo sa tyká výsledkov, vystrelí. Nebudete musieť zabiť roky hľadaním tej správnej techniky, to znamená od začiatku budete cvičiť správne, zapájať len tie svaly, ktoré naozaj chcete. Vďaka tomu dosiahnete výsledky oveľa rýchlejšie, vaše svaly budú mať požadovaný tvar aj hustotu. To je hlavný dôvod prečo Vás cvičenie bude baviť a vydržíte pri ňom.
Veľakrát, keď som na tréningu s klientom, pozriem na nejakého „borca“ a poviem, čo zle cvičí. Klient sa ma potom opýta. „Ako je to možné, že zle cvičí, keď je taký veľký?“ Vysvetlenie je jednoduché. Keď bude niečo robiť sústavne zle, aj keď určite mu to prinesie nejaký výsledok, tak ten výsledok mohol dosiahnuť za 1/3 času a veľakrát sú postavy týchto „borcov“ deformované nesprávnym cvičením a zaliate hrubou vrstvou tuku, pretože sa nesprávne stravujú.

Zostavenie tréningového plánu

V časopisoch nájdete veľké množstvo tréningových plánov rôznych osobností, kulturistov či fitnesiek. Často pri ich čítaní som si všimol, že sú veľmi podobné, ak nie rovnaké. Prečo potom jeden je lepší a druhý horší? Jednoducho oni napíšu niečo, čo robia iba niekedy a ideálne, ak to nie je veľmi zložité, pretože s tým nechcú zabiť zbytočne veľa času. Veľakrát to vôbec nie je vhodné pre bežného kondičného cvičenca a už vôbec nie pre chalanov, ktorí sú ešte vo vývoji.
Tréner zostaví správne tréningový plánSprávne zostavenie tréningového plánu je umenie. Chce to veľa skúsenosti s rôznymi tréningovými systémami, aby ste vedeli zostaviť tréningový plán tak, aby klientovi presne vyhovoval. Musíte zohľadniť všetky jeho individuality ako je vek, pohlavie, kondícia, cieľ, skúsenosti, ale najmä zdravotný stav. Je veľmi dôležité, aby si klient, cvičenec cvičením pomohol a nie poškodil. Zároveň treba brať do úvahy to, že sa budete zlepšovať a napredovať. Preto je dôležité, aby váš tréningový plán bol pravidelne upravovaný podľa vašich pokrokov.
Rovnako je to s princípom, že naše telo si veľmi rýchlo na všetko zvyká. Tréningový plán, ktorý fungoval prvý mesiac nemusí už ten druhý fungovať. Preto je dôležité mať dobrý tréningový plán, ktorý Vám pomôže k dosiahnutiu Vášho cieľa.

Zostavenie správneho stravovacieho plánu

  
Určite ste už všetci počuli o tom, že strava tvorí 70-80% úspechu. Veľa ľudí, ktorí začnú cvičiť, stravu neriešia. Tí mladší riešia najmä doplnky výživy, pretože to videli niekde v časopise.
Zostavenie správneho stravovacieho plánu (jedálnička) vám pomôže oveľa rýchlejšie sa dopracovať k vášmu vysnívanému cieľu. Prinesie vám výsledky, ktoré vás budú motivovať ísť ďalej.
Naschvál som použil výraz stravovací plán, nie nepomýlil som sa. Žiadna diéta. Diéta rovná sa jojo efekt. Nech je to akákoľvek diéta, dokážete ju držať iba určitú dobu. Podľa druhu diéty závisí, či tá doba je dlhšia alebo kratšia. Ak máte pevnú vôľu a vydržíte ju, môžete sa dopracovať k výsledku (vo väčšine prípadov to tak nie je). Keď však konečne diéta skončí a vy ste taký šťastný, rýchlo si dáte všetko, čo ste doteraz nemohli. A vrátite sa k svojím starým stravovacím návykom, ktoré Vás doviedli k tomu, aby ste vôbec do tej diéty šli.
Najlepší spôsob ako dosiahnuť svoj cieľ, a zároveň si ho aj udržať, je upraviť svoj stravovací plán tak, aby Vám vyhovoval, a zároveň, aby Vám pomohol na ceste za Vašim cieľom. Ak je správne nastavený stravovací plán, dokážete ho robiť dlhodobo, chytíte návyk a už takáto strava pre Vás bude samozrejmosťou. Preto je veľmi dôležité konzultovať Váš stravovací plán s trénerom, ideálne výživovým poradcom, ktorý zohľadní všetky Vaše individuálne potreby.
osobný tréner a výživový poradca
Radoslav Cabúk,
0917568291, info@realfit.sk
Radoslav Cabúk
Pomáham ľuďom získať a udržať si postavu svojich snov.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.