Naozaj potrebujem osobného trénera? – 2.časť

4. Zranenia

Poznám XY ľudí, ktorí niekedy cvičili, ale už necvičia, pretože sa pri cvičení v posilňovni zranili. Niektorí cvičia už len obmedzene, pretože ich bolia kríže (v lepšom prípade sú len poskracovaní, pretože nikdy nestrečovali, v horšom prípade majú posunutú platničku).

 

To bolo asi najčastejšie zranenie, ale mimo toho sa stretávam s tým, že v dôsledku nesprávneho cvičenia a používania neprimeraných váh, ľudí vo „fitku“ bolia ramenné a kolenné kĺby, lakte či zápästia.
Je až neuveriteľné, čo sa niektorí cvičenci (a bohužiaľ vôbec nezáleží na veku) snažia udvihnúť a akou technikou.

 

Osobný tréner na základe vstupnej diagnostiky pozná (mal by) vaše zdravotné problémy a obmedzenia, ktoré vás trápia. Na základe týchto informácií a svojich skúseností, vám potom vie nastaviť správne cviky a použité váhy tak, aby vaše cvičenie bolo v prvom rade bezpečné ale zároveň vedúce k výsledkom, ktoré chcete dosiahnuť.

 

Pozn. autora: 
„ Je mi veľmi ľúto, že to tak nie je vždy. Poznám mnoho trénerov, ktorí svojim zverencom nakladajú zbytočne vysoké váhy cvičené so zlou technikou. 
Je len zázrak, že sa pri väčšine prípadov hneď nič zlé nestane. Cvičenec na to doplatí až časom, keď sa dostavia zdravotné problémy z takéhoto cvičenia. Viem aj o prípadoch prasknutia platničky priamo na tréningu. Viac asi v článku ako si správne vybrať osobného trénera.“
Preto je dobré sa hneď na začiatku poradiť s profesionálnym osobným trénerom, ktorému poviete všetky vaše zdravotné obmedzenia a vysvetlíte mu svoje ciele.

 

5. Motivácia

Mám veľa klientov, ktorí by si bez dohodnutého tréningu so mnou, vôbec nenašli čas prísť cvičiť.
Mali by vždy dôležitejšie povinnosti ako prísť na tréning a keď by už nemali, tak by si radšej oddýchli. Prísť do fitnescentra je základ úspechu.

 

Motiváciou som nemyslel len to, že dohodnutý tréning s osobným trénerom vás prinúti prísť si zacvičiť. Osobný tréner vás poháňa dopredu (mal by). Keď nevládzete, ženie vás, aby ste sa prekonali. Donúti vás robiť cviky, ktoré by ste sami z pohodlnosti nedali.
Taktiež vám pomôže ísť v tempe v ktorom by ste sami na tréningu nikdy nešli. Usmerní vás, ak priveľa rozprávate namiesto toho, aby ste cvičili.

 

Je váš hnací motor (mal by byť) na tréningu. Zároveň je to príjemný, usmievavý človek (mal by byť), s ktorým radi prehodíte pár slov počas prestávky a ktorý vám vylepší váš deň aj keď bol veľmi náročný.

 

6. Ušetrite čas a čas sú peniaze

V neposlednej rade nezabudnite, že osobný tréner vám pomôže dosiahnuť výsledky rýchlejšie. Či sa už týkajú estetiky, kondície alebo zdravia. Najčastejšie je to kombinácia.

 

Ak sa vďaka osobnému trénerovi vyhnete zraneniam vo „fitku“, ušetríte kopu času s ich riešením, chodením po lekároch a pod.
Ak vám navyše osobný tréner pomôže zbaviť sa niektorých vašich zdravotných problémov (najčastejšie sa stretávam s depresiami a migrénami, ale aj vysokým krvným tlakom, ktorý sa často cvičením upraví), získate kopec času vďaka tomu, že budete zdravší a budete sa cítiť lepšie.

 

Cvičenie pomáha posilňovať imunitný systém, budete menej chorľavý. Správnym cvičením sa stávate fyzicky odolnejším a tým aj psychicky viac zvládnete. Cvičením si spravíte v dnešnom, veľmi stresovo náročnom živote výbornú psychohygienu.
Takže vďaka osobnému trénerovi rýchlejšie a efektívnejšie zlepšíte svoj zdravotný stav a tým ušetríte svoj vlastný čas, ktorý je v dnešnej dobe neskutočne vzácny. Tento čas môžete potom venovať rodine alebo práci.

 

Poznámka na záver

V niektorých popisoch som pri opisovaní toho, čo by mal osobný tréner robiť a ako by sa mal správať do zátvorky napísal „mal by“. Nemohol som si to odpustiť, pretože sa často stretávam s osobnými trénermi, ktorí to nerobia. Nie sú nadšení zo svojej práce a neberú ju zároveň aj ako hobby. Je to pre nich len práca, sú znudení a necítia potrebu sa vzdelávať a napredovať. V ďalšom článku Vám napíšem návod, resp. kritéria, podľa ktorých spoznáte toho pravého trénera.

osobný tréner Radoslav Cabuk

osobný tréner a výživový poradca
Radoslav Cabúk
Pomáham ľuďom získať a udržať si postavu svojich snov.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.