Raňajky áno alebo nie!

V poslednej dobe sledujem a čítam množstvo článkov o tom, či sú naozaj raňajky potrebné a ak áno, čo vlastne raňajkovať.

Zástancovia raňajok

raňajky vločky, jogurt„Raňajky sú základne jedlo dňa. Majú byť čo najväčšie, pretože ste celú noc hladovali a vaše telo je doslova hladné po živinách a zároveň máte pred sebou ešte celý deň, na ktorý potrebujete energiu.“
Raňajky by mali obsahovať veľké množstvo sacharidov, strednú porciu bielkovín a malú porciu tukov.
To znamená, dať si vločky (nie cereálie ani iné musli teda, tzv. „zdravé raňajky“ podľa reklamy) k tomu jogurt, vajíčka alebo proteínový nápoj. V rámci zdravých tukov si dáme lyžičku arašidového masla. Takto by podľa zástancov raňajok mali vyzerať tzv. „Raňajky šampiónov“. Týmito raňajkami sme získali dostatok energie a dôležitých živín na štart do ďalšieho dňa, a zároveň sme nasýtili telo po nočnom hladovaní.
 
Odporcovia raňajok

vajce so slaninouTíto výživoví špecialisti tvrdia, že najlepšie čo môžete urobiť je, že raňajky úplne vynecháte. Preferujú systém stravovania na základe čiastočného hladovania. To znamená, že na detoxikáciu tela, najmä 

pečene, je potrebné dôkladne stráviť potraviny. S touto detoxikáciou je tiež spojené čistenie organizmu, aspoň 12h hladovania počas dňa. Zároveň sa týmto hladovaním zvyšuje citlivosť tela na jedlo, zlepšuje sa hormonálna odozva a citlivosť na inzulín. Potom máte počas dňa 8 hodinové okno, počas ktorého doplňujete kalorický príjem a potrebné živiny. Ak ale chcete veľmi raňajkovať, odporučenie znie, dať si na raňajky bielkovinové jedlo doplnené o porciu tukov. Typickým príkladom sú domáce vajíčka s domácou slaninou.

 
Môj názor
Ja osobne, na tému raňajkovať alebo nie, nemám ešte rázne vytvorený názor. Celý život som raňajkoval, 10 rokov boli súčasťou mojich raňajok ovsené vločky a cítil som sa dobre. Aktuálne skúšam neraňajkovať, resp. doobeda nejem vôbec nič. Časom uvidíme ako to na mňa bude pôsobiť.
Každopádne som ten typ človeka, ktorý všetko vyskúša a až potom si urobí konkrétny názor. Nezavrhujem myšlienky hneď na začiatku len preto, že sú netradičné niekedy až kuriózne. Na druhej strane si treba uvedomiť, že aj keď by to na mňa pôsobilo, nemusí to pôsobiť aj na ostatných. Sme individuálni a preto, ak ste zvyknutí raňajkovať, raňajkujte aj naďalej. Dobrá správa pre tých, čo neraňajkujú je, že nemusíte sa hneď teraz učiť raňajkovať, ale nastavte si deň tak, aby ste počas neho stihli prijať potrebné množstvo energie a živín.
 osobný tréner a výživový poradca
Radoslav Cabúk, 
osobný tréner a výživový poradca
Radoslav Cabúk
Pomáham ľuďom získať a udržať si postavu svojich snov.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.