Rehabilitácia kolena po úraze – Gabika Bačenková

Rozhovor s Gabikou

Aký ste mali problém, keď ste sa rozhodli prísť do realfitu?

Môj problém spočíval v kolene.

Mala som úraz a potrhala som si väzy. Nemohla som chodiť. Potrebovala som to riešiť.

Keď som sa postavila, zistila som, že môj rozsah, ktorý urobím je 10 cm. Potrebovala som nájsť niekoho, kto bude so mnou cvičiť. Aby som si sama neublížila. Niekoho, kto vie ako koleno rozhýbať.

A teda boli ste na operácii. Čo jej predchádzalo?

Všetko bolo v poriadku. Nemala som žiaden problém. Na lyžovačke som tak nešťastne spadla. Tam som si potrhala väzy. Bočný a krížny. Bočný sa zahojil po mesiaci. Mesiac som mala nohu v ortéze. Krížny potreboval operáciu. Doktor povedal, že sa môže operovať iba v prípade, ak noha bude rozhýbaná. Potom by to bolo oveľa ťažšie. Hľadala som možnosti rehabilitácie.

Aké konkrétne možnosti ste hľadala?

Vyhľadala som štátne zariadenia, ktoré boli obsadené. Termíny boli voľné až o 2 mesiace. A to bol aj termín operácie. Tak som hľadala iné možnosti. Skúsila som realfit a zodvihol mi Rado. Bol maximálne ochotný. Vysvetlil mi, že má trénera, ktorý by sa mi vedel venovať. Prišla som do realfitu. S malou dušičkou čo sa bude diať. Absolútne som nevedela do čoho idem. Vo fitness centre som bola dvakrát za život. Nevedela som si predstaviť čo ma čaká. Chlapci sú úžasný a pri prvom stretnutí tréma opadla. Pochybnosti takisto. Pomaličky sme začali cvičiť.

Po operácií vám odporúčali nejaké lieky alebo vám hneď odporúčali rehabilitáciu?

Pred operáciou sme to so Šimonom konzultovali a rozhýbali koleno. A mohla som absolvovať operáciu kolena. Po operácií som dostala na mesiac ortézu. Vôbec som nebrala žiadne lieky. Nemala som žiaden iný problém. Keď mi dali dole ortézu, povedali, že koleno musím znovu rozhýbať. Tak som sa naspäť vrátila k trénerovi Šimonovi. Začali sme pomaly od začiatku tie isté cviky.

Aký je momentálny výsledok vášho kolena? Zlepšilo sa niečo? Koľko ubehlo od operácie? 

Od operácie ubehlo pol roka.

Stále som vravela, že chcem naspäť svoj starý život. Znovu behať, lyžovať, plávať. Robiť všetky aktivity, čo som kedysi robila.

On mi povedal: ,,vydrž, všetko bude“. A teraz prišiel ten čas, keď už môžem plnohodnotne robiť všetko, čo som robila pred úrazom. Takže som Šimonovi veľmi veľmi vďačná, že to so mnou dotiahol až sem.

A čo sa týka vášho cvičenia, tak aké cviky ste najčastejšie robili?  

Zo začiatku to boli také cviky na zemi. Keďže som mala problém zohnúť koleno, no aj vystrieť ho. Boli to cviky s polo nafúknutou loptou pod koleno. Aby som čo najviac pritláčala koleno o podložku. Neskôr som dostala závažie, ktorým som zdvíhala nohu. Keďže som potrebovala opäť posilniť aj stehenné svaly. Boli to pomalé krôčiky, aby som sa opäť mohla postaviť na nohu. Aby som sa nebála niečo spraviť, napríklad drep. Noha ma nebolela, no pohyb bol obmedzený.

Čiže už zvládate všetky aktivity?

Áno, všetko je úplne v poriadku. Dokážem chodiť po schodoch, vybehnúť ich, bicyklovať, robiť drepy a nemám žiaden problém.

Ako hodnotíte vaše tréningy? Dalo sa to časovo skĺbiť?

Čo sa týka tréningov, nemám čo vytknúť.

Dostala som sa do štádia, kde som chcela byť. Všetko išlo pomaly, aby sme kolenu neublížili. Som šťastná, že funguje. Všetko na tréningoch bolo super.

Čo odporúčate ľuďom, ktorí by chceli prísť alebo majú podobný problém?

Odporučila by som im, aby sa nebáli. Nemajú sa čoho. Tréneri sú ústretoví a sú odborníci. Vedia čo robia a robia tú prácu dobre. Ak by sa mi to stalo znovu, čo dúfam, že sa nestane, prišla by som sem znovu.

Aké sú vaše ciele do budúcna, čo sa týka rehabilitácie a cvičenia s kolenom?

Čo sa týka cvičenia, pokračujem ďalej. Už som si zvykla na ten režim. Cvičím 2x do týždňa. Dá sa to. Každý človek si vie nájsť hodinku na cvičenie. Nechcem prestať, lebo sa cítim lepšie. Aj kondíciu mám lepšiu. Stále sa na tréningy teším viac a viac. 

Gabikina video referencia

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.